Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικά Η Ευγενία Φακίνου στο σχολείο μας

Η Ευγενία Φακίνου στο σχολείο μας

ΤΟ 39ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΙΑ ΦΑΚΙΝΟΥ

Στις 6 Απριλίου 2016, ημέρα Τετάρτη, είχαμε την χαρά και την τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας η γνωστή και βραβευμένη συγγραφέας Ευγενία Φακίνου μετά από πρόσκληση της φιλολόγου Αικατερίνης Ραμούνδου.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές της λογοτεχνικής ομάδας με εποπτεία της κυρίας Ραμούνδου προετοιμάστηκαν για την συνάντηση αυτή διαβάζοντας το πρώτο βιβλίο της συγγραφέως, την Αστραδενή, που αναφέρεται στην ζωή ενός δεκατριάχρονου κοριτσιού που μετανάστευσε από το νησί του, την Σύμη, στην Κυψέλη για οικονομικούς λόγους. Τα παιδιά της ομάδας δούλεψαν πάνω στο κείμενο και παρουσίασαν εργασίες που αφορούσαν τις σχέσεις αλληλοβοήθειας των ανθρώπων στη Σύμη, αλλά και την αλληλοϋποστήριξη των Συμιακών στην Αθήνα, τα παιδικά παιχνίδια, τα τοπωνύμια και την ντοπιολαλιά του νησιού.

Η ζωή και το έργο της Ευγενίας Φακίνου προβλήθηκε σε χαρτόνια μαζί με τις υπόλοιπες εργασίες των μαθητών, που παρατέθηκαν στην βιβλιοθήκη του σχολείου. Σημαντική ήταν η βοήθεια της φιλολόγου Ουρανίας Θεοδώρου.

Η συγγραφέας παρέμεινε στο χώρο του σχολείου περίπου δύο ώρες. Μίλησε με προθυμία και ευθύτητα στους μαθητές για την ζωή και το έργο της, κινητοποιώντας το ενδιαφέρον τους. Ρώτησαν τις απόψεις της για σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα και προβληματίστηκαν από τη συζήτηση.

Στο τέλος της συνάντησης, η κυρία Φακίνου υπέγραψε τα βιβλία των παιδιών, φωτογραφήθηκε μαζί τους και εκείνα της πρόσφεραν λουλούδια.

Λογοτεχνική ομάδα :

• Αλεξοπούλου Βασιλική Α1